Wyjątkowy topaz mistyczny

Wyjątkowy topaz mistyczny

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat cieszącego się dużym uznaniem miłośników ozdób. Mimo że z pozoru nietrudno pomylić się, iż to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem specjalnej technologii produkcji – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na działanie dużej temperatury oraz powlekany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Odcienie topazu mistycznego

Kolory, które przybiera topaz mistyczny zależą w szczególności od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że topaz przybiera purpurowy odcień, błękitny z kolei jest skutkiem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Szczególnie dobre efekty daje obrabianie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Dalekim Wschodzie.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Często stosują go zatem do produkcji naszyjników, kolczyków czy broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do eleganckich kreacji – świetnie wygląda również w pracy. Nie bez znaczenia jest także mnogość barw, sprawiająca, że łatwiej można dobrać biżuterię do konkretnego stroju.

Biżuteria