Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz silnik prądu stałego.
Dużo rzeczy, których używamy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, małe lub olbrzymie, te silniki zmieniły nasz sposób życia oraz pracy, a statystyczny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani jak są one zbudowane.
Co należy wiedzieć o silnikach na prąd stały?
Zadaniem silników DC jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego użycia w rozmaitego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki najlepszych inżynierów połowy XIX w., jak np. Zénobe Gramme, Thomas Edison i Gaston Planté. Silniki elektryczne DC złożone są ze statora, komutatora, rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne i szczotek. Dzisiaj często stosowane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej cyklicznie ulegającej awarii części, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są powszechnie cenione za wysoką niezawodność, a także bezgłośną pracę.
Silniki prądu stałego nie tylko do przemysłowego zastosowania
Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz DVD albo korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem sterowanych radiowo pociągów oraz samochodzików, a więc zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie damy też naszym potomkom. Takie silniki znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych branżach przemysłu, m.in. produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silników DC używają także hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach hobbystycznych albo z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od renomowanych producentów.
Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]