Ciekawostki o franku szwajcarskim i gdzie szukać dane o jego kursie?

Ciekawostki o franku szwajcarskim i gdzie szukać dane o jego kursie?

Solidna porcja informacji o kursie franka. Sprawdź koniecznie!

O franku większość Polaków wie mało, zasadniczo raptem to, że to waluta, w której tysiące naszych rodaków zaciągnęło niegdyś kredyty, które obecnie trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo ciekawa.

Frank szwajcarski – zaliczany do kluczowych walut w dzisiejszym świecie

Jak wiadomo, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, jednak jest to też środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. dolara amerykańskiego, euro oraz funta brytyjskiego, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut w dzisiejszym świecie. Ale nie był to pierwotny pieniądz, który pojawił się w obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w XIX w. i zastąpił mnogie lokalne waluty, które dotychczas emitowano w szwajcarskich kantonach. Przez prawie dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją zdumiewającą stabilnością, stawiając opór między innymi licznym zawirowaniom w okresach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakie przeżyliśmy w XX i XXI w. Ciekawostką jest to, iż frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najpiękniejszych walut na świecie. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych charakteryzują się oszałamiającą kolorystyką oraz rzadką pionową orientacją. Na frankach umieszczono osobistości ze świata kultury (na przykład Jacoba Burckhardta, Arthura Honeggera czy Alberto Giacomettiego), a nie jak na ogół bywa – wizerunki królów, wojskowych czy działaczy politycznych. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej serii banknotów są Ziemia, przyroda oraz nauka.

W jaki sposób znaleźć bieżący kurs franka?

Frank szwajcarski nieprzerwanie cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego kurs obserwują również bacznie kredytobiorcy z nieuregulowanymi pożyczkami w tej walucie. Aby poznać bieżący kurs franka szwajcarskiego, polecamy odwiedzać na stronę kantoru internetowego, gdzie kurs franka aktualizowany jest w parusekundowych interwałach. Tu można także przeanalizować wahania wartości franka w określonym przedziale czasu. Jest to funkcja pomocna frankowiczom czuwającym na najlepszy moment, aby wymienić walutę przed spłatą najbliższej raty kredytu swoje następne kroki.

Rachunkowość, finanse