Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Po więcej informacji o Krajowym Systemie Faktur kliknij w to miejsce.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z nieprawidłowym odczytywaniem informacji z faktur

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie niewiele mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, natomiast dla przystosowanego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie absolutnie zrozumiały. Fakt, iż faktury mają jednakową strukturę prowadzi do tego, że bez względu na to jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to znaczący postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory nagminnie spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur podsyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na tym zyskują

Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur stworzonemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw m.in. nie muszą wysyłać pliku JPK_FA, wcześniej odbiorą zwrot VAT i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (system przetrzymuje dane o nich przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu zapobiega patologiom w sferze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Co ważne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania komercyjnej aplikacji księgowej, jednak trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Porady i tutoriale Rachunkowość, finanse