Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Tu znajdziesz więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, iż właściwie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź świata na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw sprawnego działania bankowości światowej.

Jak działa system SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny funkcjonujący dzisiaj system tego typu. Nie licząc np. w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na całym świecie funkcjonują też rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie jednego kraju.

Co jest zatem największą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie oraz sporo innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC popularnych banków, działających w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Rachunkowość, finanse