Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Sprawdź, gdzie zamówić złotą monetę.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mogą skorzystać z wielu różnych opcji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów powiązanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym kruszcem. Inną strategią jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w postaci sztabek, ale także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są rozpoznawalne w nawet odległych zakątkach globu

Monety ze złota kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to złote czy z drugich kruszców, różnią się od nich pod kilkoma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład w danym roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, zatem ich awers czy rewers niesłychanie z rzadka ulega zmianie. Przeważnie złote monety bulionowe wybijane przez konkretną mennicę różnią się od siebie tylko rocznikiem emisji. Warto zaznaczyć, iż część monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość determinuje czystość oraz ciężar wykorzystanego do ich wybicia metalu. Plusem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w nawet najdalszych zakątkach globu, a ich odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 uncji

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednakże emitenci wybijają także monety o wadze 1/50 czy 1/2 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są z reguły ze złota najwyższej próby, czyli .999, lecz np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są 22 karatowego złota. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – redukcję możliwości jej zniszczenia. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznaczone powiadamia o ilości czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W asortymencie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi wymienione wyżej Krugerrandy, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy kanadyjski Liść Klonowy.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Rachunkowość, finanse