Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Badania kierowców Bielsko - kliknij w to miejsce po więcej szczegółów o tych usługach.

Na sytuację na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat kilka zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, percepcja szybkości i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Usługi