W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Badania psychologiczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. W jaki sposób przebiegają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie przyrządy są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – okres ważności

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D. Do badań podchodzą również kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badanie kierowców składa się z dwóch części. Na początku kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje głównie widzenie o zmierzchu, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik czasu reakcji oraz aparat krzyżowy. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Usługi