Jakie wybrać rynny – metalowe czy PCV?

Jakie wybrać rynny – metalowe czy PCV?

Więcej szczegółów o rynnach plastikowych.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak zakładanie rynien. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie części je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV lub metalowe – które zamontować?

W asortymencie dystrybutorów znajdziemy systemy rynnowe wykonane z kilku materiałów – m. in z metalu bądź PCV. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien należy więc skonsultować ze specjalistą.

Siedziba firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08

Sektor budowlany Zakupy