Jeśli chcesz zamówić literaturę młodzieżową, skieruj się tu.
Człowiek wychowywany w XXI wieku ma coraz rzadszy kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej błyskawiczną rozrywkę w telefonie, na tablecie czy w telewizorze, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, jeśli jest to obligatoryjna lektura szkolna. I właśnie przez obowiązek poznawania klasycznych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla przyjemności staje się niezrozumiałym konceptem.
Literatura dla nastolatków odwołuje się do ogólnych doświadczeń nastolatków
Ludzie młodzi nie są skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. Na rynku jest masa literatury dla nastolatków zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy poruszają kwestie i snują historie intrygujące młodą generację czytelników. Ta odmiana literatury zyskała nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to fikcja tworzona dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Książki dla młodzieży czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu między innymi awanturnicze przygodówki, historie obyczajowe oraz groza. Ale wspólnym mianownikiem tych historii jest odwołanie się wyraźnie do codziennych doświadczeń nastolatków. Historie te mówią zatem o relacjach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości, pierwszym zauroczeniu, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni oraz znajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla młodzieży pomaga nastolatkom poczuć, że inni też przeżywają podobne życiowe zawirowania w czasie dorastania.
Czemu warto zachęcać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?
Warto oferować młodzieży ciekawą dla niej literaturę, bo wzniecenie w nich pragnienia czytania dla zabawy z biegiem lat przynosi wiele korzyści. Nastolatek, który jest oczytany operuje szerszym słownictwem i lepiej daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co bez wątpienia ułatwia naukę języka polskiego. Ale poznawanie dylematów innych osób w tym samym wieku to też sposób na lepsze zrozumienie siebie, osobistych pragnień oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co kluczowe, najbliżsi w żadnym razie nie powinni kpić z zainteresowań dziecka. Jeśli więc dziecko częściej czyta historie o zombie lub superbohaterach nie mówcie, że to głupie i pozwólcie mu czerpać z nich przyjemność!
Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa