Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Zobacz, gdzie kupić obrączki Kraków, wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy małżonków na zawsze, a znakiem ich lojalności, uczucia i oddania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Dzieje oraz obyczaje dotyczące obrączek ślubnymi

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią obrzędu zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka stuleci później, o czym jednak niewielu wie. Już wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak na przykład w Turcji, w Czechach, w Kanadzie czy w Irlandii, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki ślubne razem, jednocześnie obyczaj podpowiada, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, bo jest to zadanie narzeczonego.

Współczesne obrączki

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszą stylistyką. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z różnych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź czy stal), które uosabiały potęgę uczucia. Obecnie do ich stworzenia używa się z reguły platyny oraz złota, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Owszem, są one również częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także nierzadko usługę grawerunku. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka albo znaczący dla nowożeńców cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Biżuteria Zakupy