Jeśli szukasz banknotów polskich kolekcjonerskich, powinieneś odwiedzić ten adres.
Kiedy mówimy o kolekcjonowaniu przedmiotów, natychmiastowym skojarzeniem obok zbierania znaczków oraz pocztówek jest kolekcjonowanie monet. Jednakże monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się kolekcjonerzy. W połowie minionego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych notgeldów.
Banknoty – posiadają wartość historyczną i artystyczną
Mało kto wie, że pierwowzory papierowych środków pieniężnych nie pojawiły się w Europie, lecz w Chinach. Pierwotna ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu najbardziej do dzisiejszych weksli, sporządzona była ze skóry i pojawiła się dwadzieścia dwa wieki temu za czasów Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie jaką znamy obecnie ukształtowały się z kolei między VII a XII w. w czasie rządów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla kupców, bo dzięki nim mogli przemieszczać się na dalekie dystanse bez dodatkowego obciążenia w postaci monet. Europejczycy po raz pierwszy dowiedzieli się o papierowych środkach pieniężnych z opowieści słynnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w krajach europejskich zaczęto ich używać powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem lat ten sposób rozliczenia zobowiązań zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są spychane na boczny tor przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Być może wzięło się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako przedmiotów kolekcjonerskich, jako że nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, ale też artystyczną – od stuleci przecież budzą uznanie finezyjnym designem.
Banknoty kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego – co upamiętniają?
Kolekcjonerzy banknotów, podobnie jak kolekcjonerzy monet, zbierają przeważnie banknoty obiegowe ze wszystkich krajów świata. Są one całkiem łatwo dostępne, jednakże ich cena bywa ogromna – wszystko w zależności od ich kondycji i daty wycofania z obiegu. Odmiennym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w niedużym nakładzie, zwykle w celu upamiętnienia ważnych zdarzeń bądź sławnych osobistości z kręgu kultury, polityki i nauki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 100-lecie założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 19 zł) czy 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie banknot 20 zł). Co interesujące, poza wspaniałym designem, banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, znaki widoczne pod ultrafioletem i napisy widoczne tylko pod określonym kątem.
Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]