Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

Jeździectwo jest jedną z tych dyscyplin sportowych, w których zagrożenie upadkami jest wyjątkowo duże. A te, z uwagi sporą wysokość oraz prędkość, mogą być naprawdę groźne. Na urazy podatna jest przede wszystkim głowa dżokeja, która obligatoryjnie powinna być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jeździectwa można nabyć 2 typy zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych produktów?

Toczki czy kaski jeździeckie? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim nakryciem głowy była prosta, myśliwska czapka. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest z reguły wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednak tak dobrej protekcji jak kask, dlatego rekomendowany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, stosowany przez wyczynowców, który posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy toczek lub kask jeździecki

Najistotniejsza kwestia przy doborze kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask musi dysponować odpowiednimi atestami, jak również być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca bądź umożliwiać regulację rozmiaru. Do kasku warto dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask do jazdy konnej nie należy też iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszym mieście nie dostaniemy odpowiedniego modelu, warto kupić go w sklepie internetowym.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Sport Zakupy