Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem rozmiaru i postaci do orzecha włoskiego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak ważne jest jej cykliczne badanie. Pomaga to rozpoznać zapalenie bądź przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Powinno się podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego potencjalnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy udać się do urologa?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeśli spostrzegli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty ze wzwodem i ejakulacją, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć absolutną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja prostaty – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania w tym samym czasie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który z reguły trwa ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, stąd pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona w zasadzie bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są potem analizowane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, niska krzepliwość krwi i uczulenie na niektóre leki. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Zdrowie