Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

Urolog w Krakowie prywatnie. Uzyskaj więcej informacji na www.scmkrakow.pl.

Spotkanie z urologiem powoduje u wielu pacjentów skrępowanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co sprawia, że pacjenci, którzy odnotowali u siebie alarmujące przejawy choroby, w szeregu przypadków wahają się przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u specjalisty. Niestety może to rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowego.

Nie lekceważ tych objawów! Zobacz, kiedy trzeba zapisać się na konsultację do urologa

Zadaniem urologii jest diagnostyka i leczenie diagnostyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. O chorobach układu moczowego może alarmować wiele różnorodnych symptomów, które nagminnie są lekceważone przez chorych z nadzieją, iż same miną. Na które wobec tego objawy trzeba zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do niezwłocznego umówienia się na konsultację z urologiem? Są to głównie wszystkie zmiany związane z moczem, a więc obecność w nim krwi lub ropy, jego ciemna barwa czy spienienie, ale też ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają także mniej ewidentne, np. spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, w związku z tym panowie winni umówić się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), utrzymaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Warto także odnotować, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci na ogół przychodzą do poradni urologa celem otrzymania porady odnośnie wazektomii, wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), a także leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra czy też stulejki. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także mnóstwo złożonych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Zdrowie