Likwidacja blizn rogówkowych – co warto o tym wiedzieć?

Likwidacja blizn rogówkowych – co warto o tym wiedzieć?

Jeśli szukasz więcej wiadomości dotyczących likwidacji blizn rogówkowych, skieruj się tu.

Oko to delikatna część ciała i łatwo może zostać uszkodzone. W rezultacie rozmaitych zapaleń czy urazów mechanicznych na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak usunąć, korzystając z osiągnięć laserowej korekcji wzroku.

Co może spowodować powstawanie blizn na rogówce?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka oka, która je zabezpiecza, a zarazem kontroluje sposób, w jaki światło dostaje się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niesłychanie sprężysta i choć z reguły delikatne jej otarcia wygajają się samoistnie, w szeregu przypadków powstają zbliznowacenia, również z powodu naszej nieuwagi. Co powoduje pojawienie się blizn rogówkowych? Mogą być one zwykle efektem urazów jak zadrapania, skaleczenia oraz oparzenia, przedostania się do oka ciała obcego bądź wielu chorób (przykładowo kiły). Lecz blizny rogówkowe mogą wykształcić się też w rezultacie nieuważnego nakładania soczewek korekcyjnych. Prócz wyczuwalnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki świadczy wiele innych symptomów, jak m.in. nabrzmiewanie powiek, uczucie bólu gałki ocznej oraz nadwrażliwość na światło, toteż jeśli ich doświadczasz warto czym prędzej pomyśleć o konsultacji z okulistą. W trakcie szczegółowego badania sprawdzi on rozmiar, umiejscowienie i głębokość blizn, a także poinformuje o opcjach ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówki – prosty zabieg z użyciem wiązki lasera ekscymerowego

Najpopularniejszą dzisiaj procedurą likwidacji blizn na rogówce jest zabieg PTK, przeprowadzany w dużym odsetku klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na usunięcie nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się również do leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego praktycznie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania całkowitego znieczulenia, wystarczy anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni należy nie nadwyrężać oka, stosować się ściśle do zaleceń lekarza prowadzącego i regularnie stawiać się na kontrolę w ustalonym czasie.

Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Zdrowie